Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin : Castellano  English  Korean  Nederlands   Russian  Türkçe   dillerinde çevirisi bulunuyor.
[Jeffry Degrande]
by Jeffry Degrande

About the author:

İçerik:

Slackware 7.0 bölüm I: Yükleme Rehberi

Çeviri : Ahmet Temizsoy

[Slackware]

Özet:

Bu makale Slackware 7.0 kurulmunu yapmak isteyenlere yardımcı olması amacıyla yazılmıştır.

Makalenin aslı almanca olup http://www.linux.be/ adresinden erişilinebilir ve makalenin yazarı bu dökümanı LinuxFocus'ta yayınlamamıza izin vermiştir.Ayrıca 7.0 versiyonu en son Slackware surumu olmayip su anda 7.1. surumune güncellenmiş durumdadir. 

Giriş

Linux'un birçok sürümü olmasına rağmen benim Slackware sürmünü seçmemin nedeni diğer bir çok linux sürümlerinin soylenildiği kadar kullanıcıya kolaylıklar sağlamamasıdır,mesela Suse ve Redhat gibi...Slacware sürümünün asıl avantajı sadece kullanıcının ihtiyaç duyacagı programları çalıştırmasıdır. Özelikle Suse ihtiyaç duymadığınız pekçok programı sizin haberiniz olmadan kendisiyle beraber yükler. Bence diğer linux sürümleri de en kısa zamanda Slackware gibi kullanşlı olmalıdır.

Eğer şu anda üzerinde çalışıyor olduğunuz bir sistem varsa ve Slackware'ı da kurmak istiyorsanız,ben sizlere yapılması gereken herşeyi adım adım anlatacağım.Şimdiki makelede bir slackware sisteminin ayarlarının nasıl yapılacağını ve nasıl yönetileceğini anlatmaya devam edeceğim.Hazırsanız,hadi başlayalım!  

Yüklemeye Hazırlık

Eğer şanslıysanız ve BIOS'unuzun açılışta CD-ROM dan okuma özelliği varsa şimdi anlatacağım adımı atlayabilirsiniz. Eğer bu makineniz bu özelliğe sahipse bu opsiyonun açık olduğuna emin olduktan sonra CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra bilgisayarınızı başlatabilirsiniz.

Bununla birlikte, eğer bilgisayarınızı CD-ROM u okutarak başlatamıyorsanız bir başlangıç disketi oluşturmanız gerekecek. Eğer DOS işletim sistemindeyseniz bunu kolayca yapabilirsiniz.Öncelikler iki adet hasarsız ve formatlanmış iki adet diskete ihtiyacımız var (disketlerde herhangi bir zarar olmadığından emin olunuz).İlk disket çekirdeğin başlatılmasına ikincisi ise sistemin geri kalan öğelerinin yüklenmesine yardımcı olacaktır. rootdsks klasöründe bu iki başlangıç disketini oluşturmanıza yarayacak olan rawrite.exe isimli dosyayı bulabilirsiniz.Başlangıç disketine yazılacak dosyaları da aynı klasörün içinde görebilirsiniz.Bu dosyalar .gz uzantısına sahiptirler.Çoğu durumda color.gz çalışacaktır; özel durumlar için rootdsks/README.txt dosyasını okuyabilirsiniz.
Ayrıca, readme doslayalarını her zaman okumayı unutmayınız.

Şimdi, başlangıç disketinizi aşağıdaki komutla oluşturabilirsiniz.

    C:\> RAWRITE COLOR.GZ A:
Bu disketin etiketine "Rootdisk" yazabilirsiniz.

bootdsks.144 isimli klasörde .i uzantısıyla biten dosyalar olacaktır. Bu dosyalar ikinci başlangıç disketinizi oluşturmanıza yarayacaktır. Çoğu IDE tabanlı sistemde bare.i dosyası çalışacaktır. Aksi durumda text dosyalarını okuyunuz. Şimdi disketi oluşturun:

    C:\> RAWRITE BARE.I A:
Bu disketin etiketine de Bootdisk yazınız

Şimdi sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz.Fakat bunu yapmadan önce bios'un ilk olarak disket sürücüsünü okuacağından emin olunuz ve Bootdisk etiketli disketi sürücüye yerleştiriniz.Daha sonra istenildiğinde Rootdisk etiketli disketi sürücüye takınız.  

Hardisk'in Bölümlenmesi

Şimdi boot edilmiş bir sisteme sahibiz ve sıra asıl yüklemenin başlamasında . Başlamak için,sisteme root olarak girmeliyiz (bu gerçel hesabınız olmadığı için şifre yazmanıza gerek yoktur.)

Sıradaki adım çok kolay olmamasına rağmen eğleneceğinizden şüpheniz olmasın :-)

Linux için hardisk üzerinde bir bölüm ayırmalıyız. Bunu yapmak için fdisk ya da cfdisk i kullanabilirsiniz. "fdisk" i kullanmak biraz daha zordur, fakat birçok özelliği vardır. "cfdisk" daha kolaydır ve sadece ne isterseniz onu yapar.

(Şimdi Windows un birincil bölüm üzerinde kurulu olduğunu (silmenizi öneririm) ve hardiskinizin geri kalanında yeteri kadar boş yer olduğunu düşünelim. Hardiskinizi yeniden bölümlendirmek için bir çok yazılım vardır ve bunlar size yardımcı olabilir. Yeniden bölümlendirme hakkında daha fazla bilgi için the Partition HOWTO, ya da LinuxFocus article dökümanlarından yararlanabilirsiniz.)

FYI:

Devam etmeden önce Linux (ve Unix) dosya sistemleri hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum. Şu andan itibaren farklı hardisk bölümlerini C: , D: olarak isimlendirmeyeceğiz.Bunların yerine /dev/hda1,/dev/hda2 gibi isimleri kullanacağız.

Farklı bölümlendirmeler için bu isimlerin kullanılmasında bazı mantıklar vardır. Her fiziksel hardisk sürücüsü belli bir karakterle belirlenir.Eğer sisteminizde iki hardisk varsa bunların birincisi /dev/hda ve diğeri /dev/hdb olarak atanacaklardır.
In addition, each partion gets a number. The first partition on the first disk will be /dev/hda1 , the second partition will be /dev/hda2. Just the same on the second hard disk: there the two partitions would be called /dev/hdb1 and /dev/hdb2 .

Ayrıca böülmlendirmelerinizin yapısı hakkında da bir kaç şey söylemek istiyorum. Bütün partisyonlar (harddisk bölümleri) büyük bir ağacın / ile başlayan bir bölümünü oluşturacaklardır. Bu yüzden partisyonların bölümünü büyüklüklerini seçerken dikkatli olunuz.
Diğerlerine oranla /a diznini küçük oluşturun, büyük bir /usr dizini yapın ve partisyonunuzun geri kalanını /home dizini altındaki kullanıcılar için kullanınız. Eğer bilgisayarınızda yeteri kadar hafıza (memory) mevcut değilse swap partisyonu oluşturmak üzere bir miktar boş yer bırakmayı unutmayınız.Asla en iyi ayarlama yoktur, sizin için en iyi sonucu verecek olan ayarları kendiniz bulmalısınız.Ek bilgi için installation-HOWTO dökümanına bakabilirsiniz.

Aşağıdaki komutla cfdisk i başlatabilirsiniz

    # cfdisk

Bu uygulama kendini açıklayacak niteliktedir; klavyenizle bazı girdiler verek olursanız her noktada yardım alabilirsiniz. [new ] ya da type n ile bir çift partisyon yapınız. Sadece emin olmak için , boot edilebilir bölümü / ile işaretleyin (bu ilk seçenek). Swap için de bir partisyon oluşturun onu [ Type ] to 82 (linux swap) ile değiştirin.[ write ] ile yaptığınız değişiklikleri kaydedin ve programı kapatın.  

Yükleme

Şimdi şunu yazın:

    # setup
Ewet, bu eğlencenin bir parçası ;)

Şimdi bazı numaralanmış seçenekleri olan bir arayüz göreceksiniz. Tabiki birincisiyle başlayın ve hepsi yapılana kadar devam edin. "Help" sadece yardım için, bu yüzden "keymap" i seçip enter a basın.

[keymap]

Burada ne tip klavye kullanığınıza dair bir soru çıkıyor karşınıza. O halde, bu azerty / latin olabilir, fakat bu sadece Belçika'da yaşayıp ta almanca konuşan insanlar için geçerli.

[addswap]

Bu swap için kullanılacak olan partisyonu seçeceksiniz. (cfdisk ile "type 82" ye çevirdiğiniz partsiyon). Ayrıca, "onu aktif hale getirecek misiniz?" sorusu da size sorulacaktır.Tabiki, buna evet cevabını vereceksiniz.

[Target]

Burada her partisyon için mount point leri seçeceksiniz. Ayıca a/, seçime bağlı olmak üzere /usr ve /home dizinlerine ihtiyacınız olacak.(Eğer bu dizinler için birer partisyon yaptıysanız onları da mount edin, aksi halde dikkate almayın.)

Örnek:

 Filesystem      Mounted on

 /dev/hda1      /
 /dev/hda5      /usr
 /dev/hda6      /home
Tabiki bu sizin makinenizde farklı şekilde olabilir. Genelde Windows /dev/hda1 partisyonu üzerinde kurulu olacaktır.

Ayrıca diğer partisyonları /etc/fstab dosyasına ekleme imkanınız da vardır. Bu konfigürasyon dosyaları herşeyin nereye mount edileceğini hatırlatır. Bunu yapmak en iyisidir, bu sayede Linux dışında makinenizde kullandığınız diğer partisyonlara da kolayca erişebilirsiniz.

[Source]

Bu kısımda Slackware ın hangi kaynak üzerinden yükleneceğini belirlersiniz. Çoğu durumda bu cdrom olacaktır.

[installation type]

"Hangi sürümü çalıştırmak istersiniz?" sorusunda "slackware" seçeneğini seçiniz.

[select]

Bu kısımda hangi yazılım paketlerinin yükleneceğini seçeceğiz:

 

Ayarların Yapılması

Şimdi sıra bir sonraki adımda,yani [konfigürasyon]

[install linux kernel]

Burada hangi çekirdeği yüklemek istediğinize karar vermelisiniz.Seçenekler bunlar:

[başlangıç disketi]

Eğer son bir başlangıç disketi oluşturmak istiyorsan, bu işlemi burda gerçekleştirebilirsin.Önce disketi formatla ve "simple" mı yoksa "lilo disk" mi olacağına karar ver. Birincisi çekirdeği diskete koyarken ikinci seçenekle lilo yu diskete yerleştirmiş olursunuz (bu daha kullanışlı). Bu senin kararın :)

Eğer bir başlangıç disketi istemiyorsan burayı atla.

[MODEM KONFİGÜRASYONU]

Bu kısımda modeminin üzerinde olduğu port u seçeceksin.isimlerin DOS şekli verilmiştir. Eğer bunu unuttuysan, Windowsa geçerek kontrol edebilirsin (ve muhtemelen bu Windows'u son görüşün olacak ;)

[SCREEN FONTS]

Konsolun (text ortamı) için hoş bir font seçebilirsin.

[LILO]

Eğer sadece Wündows 95/98 ve Linux kullanıyorsan otomatik opsiyonunu seçebilirsin.Eğer çalışmazsa ya da yapmak istediğin konfigürasyon daha karmaşıksa "expert" i seçmelisin.Lilo ayarlarını istediğin zaman değiştirebilirsin.Ayrıca Lilo-HOWTO kaynağından yardım alınabilir.

Ayrıca lilo yu nereye kurmak istediğini de seçebilirsin.

 
 boot root partisyonunun başlangıcında ("/")
 floppy disket sürücüsünde
 MBR harddiskinizin master boot kayıtlarında 

"boot" başka bir boot yöneticisi kullandığınızda,"MBR" Linux ve başka işletim sistemleri arasında seçim yaparken Lilo yu kullandığınızda.Bu seçenek harddiskinizdeki MBR bölümünün üzerine yazar.Eğer Windows NT kullanıyorsanız bu seçenek tavsiye edilmez.

Lilo hakkında daha fazla bilgiyi HOWTO dökümanlarından edinebilirsiniz.

[MOUSE]

Farenizin türünü (eğer çalışmazsa pnp yi deneyin) ve çalıştığı portu seçin.

Şimdi GPM yi çalıştıma seçeneğini seçebilirsiniz yada seçmezsiniz.(GMP: konsoldayken fare desteğini sağlayan bir program).

[TIMEZONE]

Saat ayarlarınızı seçin.

[ROOTPASS]

Root kullanıcısı için bir şifre verir. Eğer şifrenizi unutursanız ya da kaybederseniz bu büyük bir probleminiz var demektir.Ne yazdığını göremezsin bu yüzden çok dikkatli olmalısın :)

İŞTE BU KADAR!

Programı kapatıp komut satırına geri dön ve şunu yaz :

    # reboot

Bu sistemini yeniden başlatacaktır ve şimdi Slackware ın kuruldu ve çalışıyor...    

Ek Bilgiler

 

Makale hakkındaki görüşleriniz için form

Her makalenin bir görüş bildirme sayfası vardır. Bu sayfaya makale hakkındaki yorumlarınızı bırakabildiğiniz gibi diğer kişilerin yorumlarını da okuyabilirsiniz:
 Görüş Bildirme Sayfası 

Webpages maintained by the LinuxFocus Editor team
© Jeffry Degrande
LinuxFocus.org 2000

Click here to report a fault or send a comment to Linuxfocus
Translation information:
nl -> -- Jeffry Degrande
nl -> tr Ahmet Temizsoy

2000-09-04, generated by lfparser version 1.8