[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Portugues  Turkce  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından Katja Socher
<katja(at)linuxfocus.org>

Yazar hakkında:

Katja LinuxFocus'un Almanya editörüdür. Tux, sinema, fotograf ve deniz hoşlandığı şeylerdir. Kendi sayfasını buradan bulabilirsiniz.Türkçe'ye çeviri:
Erdal MUTLU <erdal(at)linuxfocus.org>

İçerik:

 

Evreni keşfedin

[tux on mars]

Özet:

Celestia ve Open Universe, evreni, yıldızları ve gezegenleri keşfetmenize yarayan programlardır. Eğer, akşamları gökyüzüne bakıp, uzayda dolaşmayı ve bütün o parlak yıldızları ve gezegenleri ziyaret etmek istediyseniz, bu programları çok seveceksiniz! Her ikiside gerçek zamanlı programlardır, yani tüm gezegenlerin ve yıldızların konumları ile yörüngelerini izleyebiliyorsunuz.

 

Celestia nedir?

Celestia ile uzayada yolculuk yapabilir ve evrenimizi keşfedebilirsiniz. Programı ilk çalıştırdığınızda, Jupiter'in ayı olan Io'yu göreceksiniz. Artık yolculuk başlayabilir.
Ancak, programı ilk defa çalıştırdığınızda d tuşuna basarak rehberli bir uçuş turuna çıkmanız iyi olur. Dunya'dan ayrıldığınızda, muhteşem gezegenimizin birkaç güzel fotografını göreceksiniz. Bunları, ay ve güneşten fotograflar izleyecek. Şimdi, tüm gezegenleri, kendi yörüngelerinde dönerken göreceksiniz. Bundan sonra, Saturn'u görmeye gideceksiniz, birkaç yıldız grupları ve daha sonra tekrar eve dönüş.
Şimdi programla ilgili ilk izlenimlerinizi aldıktan sonra, kendiniz de keşfetmeye çıkabilirsiniz:

 

Nasıl kullanılıyor?

Uzayda yol almanının birkaç yolu vardır. Enter tuşuna basarak gezegenin, yıldızın ve yıldız grubunun adını yazabilirsiniz. Daha sonra hızınızı F2, F3 ve g-tuşuna bastınız mı, artık yola çıkmış olacaksınız!
Evrendeki gezinizi farenin tuşlarına basarak ve nesneleri farenin sağ tüşüna basıp seçerek de sürdürebilirsiniz. Eğer, seçilen nesnenin ismi, program penceresinin üst sol köşesinde beliriyorsa, nesne seçilmiş demektir. Bu çok önemli bir özelliktir, çünkü bu şekilde ekranda gördüğünüz her noktayı seçebilirsiniz. C tuşuna basarak seçtiğiniz nesneyi pencerenin ortasına alabilirsiniz. Eğer, daha önceden seçmediyseniz, yolculuk hızınızı g tuşuna basarak seçebilirsiniz. Artık seçmiş olduğunuz nesne üzerinde yolculuk yapıyor olacaksınız. Tekrar g tuşuna basarak ona daha fazla yakınlaşabilirsiniz.
T tuşuna basarak nesneyi izleyebilirsiniz.
Eğer, n tuşuna basarsanız, gezegenlerin ve ayların isimlerini elde edersiniz. B tuşu yıldızlar, = yıldız grupları ve v tuşuna basarak hedefiniz hakkında biraz daha bilgi edinebilirsiniz.
Bu bilgi yönünüzü belirlemede çok önem taşımaktadır.
H ve daha sonra g tuşuna basmakla, tekrar güneş sistemimize geri döneceksiz. Uzayda kaybolduğum her seferde bunu çok kullanışlı buldum;-).
Yolculuk hızınızı F2 den F6 tuşlarına kadar seçim yaparak değiştirebilirsiniz.
İstediğiniz kadar yakına gelmek için tekrar g tuşuna basmanız yeterlidir. Hareket eden gezegenler ve yıldızların yanısıra, alt sağ köşedeki "Yolculuk" kısmını okuyabilirsiniz.
ESC tuşuna basmakla herşeyi durdurabilirsiniz.
Daha fazla bilgi için programın kaynak kodu ile birlilkte gelen Benioku (Readme) dosyasını okuyabilirisiniz. Eğer, tuşların anlamlarını İnternet'ten öğrenmek isterseniz, bu sayfaya bakabilirsiniz.

İşte birkaç görüntü:

[lo] [Pluto] [Saturn]

 

Yükleme

Bu yazı için kullanılan programın sürümü celestia-1.2.2 idi. Programı Celestia'nın evsayfasından (http://www.shatters.net/celestia/) elde edebilirsiniz. celestia-1.2.2.tar.gz dosyası yaklaşık olarak 10MB dir. Programı kullanabilmek için 3D grafik kartına ve Mesa 3D grafik kütüphanelerine gereksinim vardir. Tüm bu paketler ve kütüphaneler kullandığınız Linux dağıtım CD'si ile birlikte geliyor olması gerek.

./configure --prefix=/usr/local/celestia
make
make install

Bu komutlar, Celestia'yı /usr/local/celestia/bin dizinine yükleyecektir. 

Open Universe

Open Universe, Celestia benzeri bir programdır. Celestia kadar yıldız ve gezegenlere sahip değildir. Öyle sanıyorum ki OpenUnivrse yazan kişiler Celestia'ya yardım etmek ile ilgilendikleri için OpenUnivrse uzun zamandır güncellenmemiştir. Programda kaybolmamanız ve gezegen ile yıldızları seçebileceğiniz bir komuta çubğu vardır. Bence, bu program denenmeye değer.

 

Nasıl kullanılıyor?

Programı çalıştırdığınızda, dünyamızla ilgili çok güzel fotograflar göreceksiniz.
İlk kullanıma geçmeden önce rehberli bir tura çıkmanız çok iyi olur. Menünün alt taraflarında yer alan "Options" tuşuna basın ve karşınıza gelecek olan seçenekler menüsünden demo seçin. Eğer, geziniz sırasında, yanınızdan geçen gezegenlerin ve yıldızların isimlerini görmek isterseniz, "info", "star labels" ve "body labels" seçeneklerinin seçili olduğuna dikkat ediniz.
Şimdi arkanıza yastlanıp uzay gezinizin zevkini çıkartın.
Peki, şimdi evreni kendi kendinize keşfetmenizin zamanı geldi! OpenUnivrse, Celestia'dan daha kısıtlı olanaklara sahiptir. Diğer taraftan Celestia'da olduğu gibi uzayda kaybolmanız daha düşük bir olasılıkdır. Uzayda yönünüzü ayarlamak için nesnelerinizi, kaynak ve hedef listesinden seçiyorsunuz. Eğer, "orbit" seçerseniz, nesnenin etrafında yörüngede dolaşıyorsunuz. Şimdi "go there" seçin ve yolculuğunuz başlasın!
OpenUniverse ile ilgili daha fazla bilgiyi, program ile birlikte gelen belgeleri okuyarak elde edebilirsiniz. Yolculuk sırasında yardıma gereksiniminiz olursa, h tuşuna basarak faydalı bilgiler elde edebilirsiniz.

 

Yükleme

Programın bu yazıda kullanılan sürümü openuniverse-1.0beta3 dir. Programı, OpenUniverse 'in sanaldoku sayfasından (http://www.openuniverse.org/) elde edebilirsiniz. openuniverse-1.0beta3.tar.gz yaklaşık olarak 4MB dir.
Düzgün bir şekilde derleme yapabilmek için birkaç değişiklik yapmanız gerekiyor, ancak buna değer.
Yükleme belgelerinde glui kütüphanelerin seçimlik olduğu yazıyordu, ancak onlarsız bende çalışmadı. glui_v2_1_beta kaynak programlarını http://www.cs.unc.edu/~rademach/glui sayfasından elde edebilirsiniz.
glui kütüphanelerini derlemek için:

unpack:
tar zxvf glui_v2_1_beta.tar.gz
makefile dosyasında GLUT_ değişkenlerini kendi linux sistemlerinize göre ayarlayın:
GLUT_LIB_LOCATION=/usr/X11R6/lib GLUT_INC_LOCATION=/usr/X11R6/include/GL
CC değişkenlerini:
CC=g++ -O3
Derleme:
make
Oluşan lib/libglui.a kütüphane dosyasını diğer OpenGL kütüphanelerin olduğu yere kopyalayın:
cp lib/libglui.a /usr/X11R6/lib
Başlık dosyalarını kopyalayın:
cp algebra3.h arcball.h glui.h quaternion.h stdinc.h viewmodel.h /usr/X11R6/include/GL/

OpenUniverse'i yüklemek için:

tar zxvf openuniverse-1.0beta3.tar.gz
./configure --with-gl-libs=/usr/X11R6/lib --with-glui-inc=/usr/X11R6/include/GL --prefix=/usr/local/openuniverse

Mandrake'de herşeyi derleyebilmek için :
#include <string.h>
src/cfglex.l src/cfgparse.y src/milkyway.cpp src/stars.cpp dosyalarına
ve
#include <GL/gl.h> and #include <string.h>
src/ou.h dosyasına eklemem gerekti.

make
make install

OpenUniverse'dan bir iki görüntü:

[neptune] [mars]
 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Katja Socher, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Katja Socher <katja(at)linuxfocus.org>
en --> tr: Erdal MUTLU <erdal(at)linuxfocus.org>

2002-06-13, generated by lfparser version 2.27