[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Portugues  Russian  Turkce  Korean  Arabic  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından Guido Socher

Yazar hakkında:

Guido Linux'u sadece harika bir işletim sistemi olduğu için değil, aynı zamanda bir topluluk olduğu için beğenmektedir.


İçerik:

 

Kitap incelemesi: Professional Perl Programming

[book cover]

Çeviri : Erdal MUTLU

Özet:

"Professional Perl Programming", Wrox kitapevinin "Programmer to Programmer" serisinden bir kitaptır. 80 Euro için 4.2 kg kağıt ve bir sürü bilgi ediniyorsunuz. Kitap Perl 5.6 sürümünün aklınıza gelebilecek tüm konularını içermektedir. 

Giriş

Yaklaşık 7 yıl önce O'Reilly kitapevinin çıkarttığı "Learning Perl" kitabını okumuştum. O zamandan beri Perl programlama dilini çok çeşitli projelerde kullanıyorum. "Learning Perl" Perl 4 hakkında yazılmış bir kitaptı ve ben ancak man sayfalarına ve İnternet üzerindeki kaynaklara bakarak bilgimi artırabiliyordum.

Wrox kitapevinin "Professional Perl Programming" kitabı Perl 5.6 sürümünün yeni konularını öğrenmede, bilgi tazelemede ve Perl programlama diline genel bir bakış atmak için iyi bir fırsat olarak görünüyor.

 

Kitap

"Professional Perl Programming" 1200 sayfayı aşkın bilgi içeriyor ve Perl programlama dilinin hemen hemen tüm konularını kapsıyor. Kitap kendisinin, Perl diline yeni başlayanlar için olduğu gibi, dili iyi bilenlere de çok faydalı olarak tanıtmaktadır. Şahsen ben bu kitabı yeni başlayan birsi için tavsiye etmezdim.
Kitap, klasik sıra takip edilerek yazılmış. Perl'ün yüklenmesi, veri tipleri, operatörler, karmaşık veri yapıları, program akışı denetimleri vs. Öyle sanıyorum ki bu programalama dili özellikleri, programlamaya yeni başlayan birisi için oldukça soyut kılmaktadır ve kişiler bunlarla ne yapacağını bilememektedir. Yukarıda sözünü ettiğim O'Reilly kitapevinin rehber tarzındaki kitaplar yeni başlayanlar için daha faydalı olabilir.

Kim bu kitabı okumalıdır? Bence, bu kitap, Perl programla dilinin temel özelliklerini bilen bir programcıya yönelik olarak yazılmıştır. Dilin hemen hemen tüm konularını işlemektedir ve bazı yerlerde iç fonksiyonlarını dahi ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır. Bu da dilin zayıf ve kuvvetli yönlerini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Kitap içerisinde konuların anlatımlarında birçok ve birbirinden farklı program parçacıkları kullanılmıştır. Program parçacıklarını alıp kendi programlarınızda kolayca kullanabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu rehber niteliğinde bir kitap değildir. Kitabın yazarları, konular ilerledikçe büyüyen ve fonksiyonelliği artırılan bir program ele alıp göstermemektedirler.

Kitabı okudukça, Perl konusunda yeni şeyler öğrendim ve daha önceden yazmış olduğum programlarımı nasıl geliştirebileceğimi de öğrendim.

Bu kitabı bir başucu kitabı olarak kullanabilirsiniz. Kitabı alıp klavyenizin yanına koyabilir ve 41 sayfadan oluşan indekse bakarak öğrenmek istediğiniz herşeye hızlıca ulaşabilirsiniz. Her sayfada bulabileceğiniz küçük örnek program hayatınızı daha da kolaylaştıracaktır.  

Kaynaklar

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Guido Socher, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
en -> -- Guido Socher
en -> en Lorne Bailey
en -> tr Erdal MUTLU

2001-07-23, generated by lfparser version 2.17