[LinuxFocus-icon]
<--  | Mapa Serwisu  | Indeks  | Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
Ten dokument jest dostępny w następujących językach: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Polish  

[Photo of the Author]
Mario M. Knopf (homepage)

O Autorze:

Mario dobrze sie bawi pracując na Linuksie, zajmuje się również sieciami i sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa.Tlumaczenie na jezyk polski:
Artur R. Sierp <artursp(malpa)o2(kropka)pl>

Zawartość:

 

LF Wskazówki: Customize motd & issue

[Illustration]

Notka:

Mała wskazówka. Od teraz na LinuxFocus będzie sie ukazywać przynajmniej jedna nowa porada każdego miesiąca. Jeżeli masz jakieś pomysły na nowe to prześlij je do guido(Q)linuxfocus.org

_________________ _________________ _________________

 

Wprowadzenie

Każdy użytkownik, który nie pracuje wyłącznie w X-ach, widział już na ekranie zawartość dwóch plików "motd" i "issue". Aby przerobić je do własnych potrzeb może otworzyć je w dowolnym edytorze tekstu i zmodyfikować ich zawartość.

 

motd

Znaczenie akronimu "motd" można rozumieć jako "message of the day" (tłum:"Wiadomość dnia"). Ten plik ( można znaleść go w katalogu /etc )jest używany przez program login do wyświetlenia wiadomości na monitorze zaraz po pomyślnym zalogowaniu do systemu, ale jeszcze przed uruchomieniem powłoki użytkowika. Może on wygładać np. tak:

$ cat /etc/motd
Powodzenia i baw sie dobrze .... ;-)
 

issue

Zawartość pliku "/etc/issue" także jest używana do wyświetlania wiadomości, z tą jednak różnicą, że pojawia sie ona zanim jeszcze zalugujesz sie do systemu. Zawartość tego pliku służy głównie do identyfikacji systemu, Ona również może być zmieniona, podobnie jak zawartość pliku "/etc/motd". Np: w Slackware 10 wygląda on tak:

$ cat /etc/issue
Welcome to \s \r (\l)
Gdzie " \s " jest zastępowana przez "nazwe systemu operacyjnego" , " \r " - pokazuje wersje jądra, natomiast " \l " nazwę urządzenia terminala. Opis tych opcji możesz znaleść w podręczniku man mingetty(1) albo getty(1).  

Dyskusja dotycząca tego artykułu

Komentarze do dyskusji:
Strona prowadzona przez redakcję LinuxFocus
© Mario M. Knopf
"some rights reserved" see linuxfocus.org/license/
http://www.LinuxFocus.org
tłumaczenie:
de --> -- : Mario M. Knopf (homepage)
en --> pl: Artur R. Sierp <artursp(malpa)o2(kropka)pl>

2004-12-07, generated by lfparser version 2.50